Čím se řídí odhad ceny pozemku

Není žádným tajemstvím, že se hodnota nemovitostí v poslední době rapidně zvyšuje. To platí prakticky o kterékoliv z nich, ať už se jedná o dům, byt či pozemek. Proto je dobré, pokud chceme nějaký koupit či prodat, vědět přesně, jakou má hodnotu. To se týká i pozemků. Právě u nich totiž najdeme zdaleka největší rozpětí cen. Rozhodně tedy neprohloupíme, pokud si necháme provést profesionální odhad ceny pozemku. Čím se ale při tom řídí? Co jeho cenu ovlivňuje?

pozemek s protékající vodou

V první řadě je to samozřejmě velikost. Čím větší je, tím bude také dražší. To dává smysl, neboť i kdyby byla cena za metr čtverečný stejná, tak čím více jich je, tím vyšší je také cena. Ovšem není to ani zdaleka jediné hledisko, které je při tom nutné zohlednit.

Dalším faktorem je fakt, zda se jedná o stavební pozemek, pole či louku. Asi není třeba říkat, že právě stavební pozemky jsou nejcennější. Koneckonců, půdy ubývá a lidí přibývá, a ti chtějí mít kde bydlet. Když to navíc spojíme s dnešním trendem bydlení v rodinném domě, není divu, že se za ně platí velké sumy.

pozemek s rostoucí zeleninou

Cenu v tomto případě zvyšuje také to, pokud jsou tam již zavedeny základní sítě, jako vodovodní, kanalizační a elektrická. Pokud je totiž již takto připraven ke stavbě domu, pak jsou lidé ochotni za něj zaplatit více. Záleží však samozřejmě také na jeho poloze. Asi není třeba říkat, že pokud bude někde v klidné části satelitního městečka, bude mít větší hodnotu, než pokud je někde na samotě, kde je všude daleko, případně pokud se nachází v blízkosti průmyslové zóny nebo elektrárny.

Toto vše je nutné brát při stanovení ceny v úvahu, stejně jako současný stav trhu s nemovitostmi. Jen tak se dobereme k jeho skutečné hodnotě a budeme si za něj moci říci přiměřenou částku, případně zjistíme, zda jej daný člověk za přiměřenou částku prodává. A to nám rozhodně usnadní život.