Dům, nebo byt?

Bydlení v podnájmu většinou bývá pouhé přechodné řešení. Investovat peníze do něčeho, co ve výsledku není vaše a může vám to kdykoli někdo vzít, to z finančního hlediska není chytré dlouhodobé východisko. Pokud navíc uvažujete o rodině, je otázka do čeho investovat, zda do bytu či rovnou domku, nezbytnou.

Každý má jiný životní styl a každému vyhovuje něco naprosto jiného. Proto na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, ale každý si na to musí přijít sám podle svého.

venkovská vila

BYT

Co se týče péče o byt, není to nic náročného. Stačí řešit pouze úklid a základní věci, ale ve výsledku kolem něj nemusíte hnout prstem. Byt je proto pohodlnějším řešením.

V bytě si neužijete příliš soukromí. Na chodbě budete potkávat sousedy a po večerech uslyšíte, jak se hádají. Pokud mají děti, ty se taky sem tam postarají o nějaký ten hluk. A co víc, budete vědět, že přesně tak slyší také oni vás.

Byt obvykle stojí někde v centru, nebo alespoň poblíž. Pokud si vyberete ten správný, nebudete to mít daleko do obchodu ani na zastávku či do obchodního centra. A v nouzi se obejdete také bez auta, všude se dostanete pěšky nebo MHD.

S návštěvami se budete setkávat spíše mimo svůj byt. Tam se přijdou podívat, pochválit jej, ale pokud chcete večerní posezení, bude lepší zajít si do kavárny či čajovny.

Byty jsou hotové. Můžete si vybrat zařízení a základní uspořádání, ale byt dostanete tak, jak je. Nemůžete si jej udělat se vším všudy od základů po svém.

lampičky u gauče

DŮM

Budete muset topit ve vlastním kotli, pracovat na zahradě, uklízet velký prostor a neustále dělat malé opravy. Pokud vám to nevadí nebo vás to dokonce baví, pak je pro vás dům tím pravým.

Budete mít svůj vlastní dům jen pro sebe, vlastní zahradu, o kterou se nemusíte dělit a vlastní soukromí. Pokud jste navíc opravdoví samotáři, můžete si vybrat pozemek někde u lesa a žít úplně na samotce.

Budete potřebovat vlastní auto. Všude je to totiž daleko a do centra města se jen tak lehce nedostanete.

Můžete si často zvát přátele, grilovat nebo sedět na zahradě pod letní hvězdnou oblohou až do rána.

Dům si můžete zařídit podle svého už od základu. Jak bude vypadat, jak budou rozvrženy pokoje, vše je pouze na vás a vašich preferencích.

Více prostoru i s dětma. Děti mohou mít vlastní pokoje a nemusíte se těsnat v malém bytě. V domě každý bude mít dost svého prostoru.