Jak řezat bambus, aby zůstal krásným

Této rychle rostoucí rostlině trávy také se daří i kbelíku či květináči. Může tak ozdobit balkon nebo okenní parapetu. Při správném prořezávání zůstane váš bambus zdravý a krásný.

Vzhledem k tomu, že roste rychle a hustě, je bambus zvláště vhodný jako přirozený živý plot a soukromí na zahradě. Jen kvůli rozlehlému růstu byste ho měli pravidelně stříhat tak, aby živý plot udržel svůj tvar a neohnul jiné rostliny.
bambus a kameny

Řezání bambusu

●     Nejméně jednou za rok, nejlépe v březnu nebo v dubnu, byste měli udělat opatrný řez.

●     Svažte jednotlivé stonky a seřízněte na požadovanou výšku. Tak se váš bambus nebude rozpadávat do délky a zůstane košatý.

●     U obzvláště rychle rostoucích odrůd můžete také provést další řez v srpnu nebo září.

Řezání starého bambusu

●     Čím starší je bambus, tím více má sklon k dřevnatění.

●     Asi každé 4 roky na jaře je tedy nutné provádět radikální prořezávání, ve kterém byste měli stonky sestřihnout na výšku nejvýše 20 centimetrů.

●     Bambus se pak energicky rozvíjí a brzy dosáhne původní výšky.

●     U starších rostlin bambusu můžete podle potřeby t staré a tenké výhonky, aby rostlinu nezbavovaly své síly.

●     Chcete-li dosáhnout košatého bambusového plotu, jak nejvíc je to možné, měli byste vždy nechat asi polovinu výhonků na pokoji, aby mohli vyrůst nové.
suchý bambus

Důležité: vždy dělejte prořezávání kousek nad tzv. internodiem, což je část stonku mezi jednotlivými uzlinami. Výsledkem je, že konec slámy nezůstane vysušený a na rozhraní se objeví nové listy. Ačkoli bambus vydrží hodně, při velmi nízkých teplotách může utrpět poškození mrazem. To je viditelné na hnědé barvě stonků a listů. Nicméně rostlina může znovu vytvářet nové kořeny a vyhánět listy; preventivní ořezání by rostlině v tomto případě nepomohlo. Počkejte, až na červen nebo červenec – pokud bambus nemá nové zelené listy, můžete jej ořezat až na zem.

Vystřihněte bambus v hrnci

Dokonce jako pokojová nebo balkonová rostlina může bambus snadno existovat. Zejména jako rostlina v květináčích roste s odpovídající péčí ve všech možných formách.

●     Pokud držíte bambus jako domácí rostlinu v květináči, není prořezávání absolutně nutné – rostlina se zde nemůže šířit jako ve volné přírodě, pouze pokud chcete dát slámě zvláštní tvar nebo odstranit špinavé stonky z důvodů dekorace.

●     Ve větších zahradních květináčích může naopak bambus růst poměrně vysoko a vyvinout silné kořeny. Stejně jako u volně rostoucích rostlin, je vhodné provádět péči jednou ročně.

Nápady pro odřezané zbytky

Při prořezávání bambusového živého plotu zůstává mnoho stonků. Namísto vyhození můžete stonky nadále používat.

●     Můžete spojit delší stonky dohromady a použít je jako rostlinné podpěry nebo mříže pro vaše další zahradní rostliny.

●     Stonky jsou také velmi vhodné pro řemesla: mohou být použity k vytváření obrazových rámů , větrných zvonků, váz a mnoho dalšího.

●     Jednotlivé bambusové stonky lze využít pěkné sklenici jednoduše jako dekoraci.