Jak správně stříhat živý plot?

Možná jste si pro oplocení pozemku vybrali živý plot nebo chcete jen rozdělit zahradu na několik sektorů. Ať tak, či tak, pěkný pohled je pouze na plot upravený. Proto bychom se jeho střihu a úpravě měli věnovat pravidelně.
posezení na zahradě
Důležité je období, které pro stříhání zvolíme a především právě pravidelnost. Záleží, jaký druh dřevin máte vysazený. U jehličnanů totiž stačí sestřih provést pouze jednou za rok. Jiné to bude u listnáčů. Tam sestřih provádějte alespoň dvakrát do roka. Rozhodně nestříhejte na jaře.
Lepší bude, pokud střih provedete během června. Později by vám totiž slunce mohlo ostříhané konce mladých větviček popálit. Jestli budete provádět ještě druhý střih, nejvhodnějším obdobím je konec srpna nebo brzké září. Zeleň byste totiž měli nechat ještě před zimou zregenerovat, aby se stihla na zimní období připravit.
okrasná zahrada
Abyste si práci ulehčili a plot byl upravený úhledně, budete potřebovat kvalitní nůžky nebo elektrický plotostřih. S tupými nůžkami se nadřete a kýžený výsledek se nakonec stejně nedostaví.
Jestliže máte živý plot již natolik vzrostlý, že je pro vás těžké dosáhnout až na horní přírůstky větví, vybírejte mezi teleskopickými plotovými nůžkami. Stejně tak, pokud je váš plot široky, pak se poohlédněte po plotostřihu s dostatečně dlouhou lištou. Další výhodou dlouhé lišty je, že udržíte rovný střih. Můžete si vybrat mezi elektrickými, akumulátorovými nebo o něco výkonnějšími benzínovými nůžkami.
živý plot
Nicméně do své zahradní výbavy zařaďte i kvalitní mechanické nůžky a ostrou pilku. Pilku oceníte zejména při řezání silnějších větví a mechanické nůžky se vám budou hodit při úpravě drobných nerovností.
Po ukončení práce nezapomeňte nářadí vyčistit, popřípadě ho dejte nabrousit. Tupými nůžkami větve potrháte a řezné rány se budou špatně hojit. Střiháním podporujete lepší a hustší růst živého plotu.

CategoriesNezařazené