Od diváka k herci

Jak moc obtížné je spustit kameru nebo foťák a nahrát krátké video? Dneska už to nic není, stačí telefon. Účet na youtube má dneska snad každé dítě a sledování videí je běžná činnost, kterou trávíme ve svém životě až několik hodin denně. Začínáme písničkami, kamarádi nám doporučí jedno dvě vtipná videa, začneme se v tomto světě orientovat, píšeme chytré poznámky a kritiky až se v komunitě staneme známou osobností. Je jedno, že máme nesmyslné jméno a naše poznámky jsou vesměs negativní. O to více lidí si je přečte. Jednoho dne už se to ale nedá vydržet, a tak se natočí video, jak jsou ti lidi, co točí videa hrozní.

youtuberka ilustrace
Youtubeři

K točení videí na youtube vede mnoho cest, můžete být hnáni kamarády, vést se na vlně popularity, toužit po penězích, slávě, nebo si to možná jen chcete vyzkoušet. Často ani dospělý nepřemýšlí o tom co dělají, a přitom mají veškeré potřebné informace a zkušenosti. Co teprve dítě youtuber. Jak vůbec víme, na co se kouká, co ho zajímá, jaké názory a myšlenky se k němu dostávají a co ono posílá do světa? Jaká videa samo natáčí a kdo se na ně vůbec dívá?

Přemýšleli jste někdy o tom, že dítě věří tomu, co vidí a nehledá za tím photoshop?

To je možná problém generačních rozdílů. My dospělý víme, že házet zápalné lahve na odstavený autobus je špatné a nedělá se to, ale vždyť na tom videu to vypadá jako velká sranda! Tak proč to nevyzkoušet taky? Proč se u toho i rovnou nenahrát a nehodit to na internet? A co takhle ještě napsat na konec videa své jméno a kontakty, aby si mě policie mohla lépe najít?!
výběr sociálních médií
Děti vystavují na internetu ukradené věci a diví se, že na to dospělý přišli, že kradou. Udělají něco, co viděli na youtube a dospělý jim za to vynadá. Povzbuzeni svými fanoušky začnou točit odvážnější a riskantnější videa.

Možná se to děje.

Možná na tom právě Vaše dítě zbohatne.

Možná se něco pokazí.

Možná bychom se už konečně měli začít zajímat o své děti.

Možná, když jim vysvětlíme, jak se takové věci točí, nebudou k nim vzhlížet.

Nebo nám možná neuvěří.

Nebo možná ano.

 

A jakého youtubera sleduje Vaše dítě?

CategoriesNezařazené