Šrouby s maticemi

Šrouby a matice jsou nejčastějším spojovacím materiálem, díky čemuž nám u sebe drží všechny možné součástky při sobě, a to za pomocí různých závitů.

Šrouby s maticemi

Spojování všeho možného

Nespočet strojů a zařízení je složena z několika součástí, které musí mezi sebou nějak fungovat a často být spojeny. K tomuto účelu může sloužit například šroubové spojení, protože to má opravdu dobré vlastnosti. Klasikou je spojení za pomocí šroubu s maticí, které můžeme kdykoliv rozebrat, takže danou součástku snadno vyměníme. Jak takové spojení funguje? Na šroubu máme vnější závit a na matici vnitřní, kdy v tomto případě skutečně se jedná o samosvorné spojení, kdy je třecí úhel větší než úhel stoupání.

šroub s maticí

Takže se nám matice sama nepovolí, což ještě dále můžeme podpořit utáhnutím na určitý moment, což zajistíme momentový klíčem. Další využití může být pro nějaké štelování, kdy můžeme mít držák laserové vodováhy a štelováním šroubků zajistíme rovinu. Jestliže má splňovat podmínky pro určité namáhání, tak musíme zvolit vhodný průměr a počet závitů, aby kromě napětí vyhovoval šroub na otáčení závitech, kdy záleží také na počtu šroubů.

Řezání závitů

Běžné šroubky můžeme zakoupit, kdy se prodávají různé průměry, strouhání, druhy závitů, pevnosti a tak dále. Problém může být u nějakých specifických obrobků, kdy si závit si musíme vyrobit sami dle svých představ. Záleží na tom, jakého tvaru je obrobek, kdy u rotačních součástí používáme soustruh. Právě stroj nám zajistí, že můžeme vyrábět klidně spoustu kusů za sebou.

průmyslová dílna

Potřebujeme k tomuto procesu vhodný nástroj, přičemž v tomto případě je to tvářecí závitník. Ten nám slouží k beztřískovému obrábění, kdy nám závitník hezky vyřeže přesný tvar závitu. U těch ručních se prodávají někdy sady tří závitníků, kdy postupně vyřežeme konečný tvar. U těch strojních je většinou pouze jeden, protože tento proces zařídí postupně sám. To je rozhodně výhoda, protože závit vyřežeme na jednou a můžeme pokračovat, takže se nám to rozhodně vyplatí z časových i ekonomických důvodů, kdy cílem firmy je samozřejmě vydělat.