Z čeho postavit altán?


Co by to bylo za nový a moderní dům bez pořádné pergoly nebo altánu? V současné době se jedná nejen vysoce módní doplněk vaší zahrady, ale i o praktickou ochranu před sluncem, kterou během horkých letních dnů ocení prostě každý. Nicméně víte, jaký altán zvolit a z kterého materiálu si jej nechat postavit? Pokud ne, máme pro vás malá přehled těch nejpoužívanějších materiálů, které vás určitě nezklamou!

dřevěný altán

První možností je, nechat si postavit pergolu ze dřeva. Dřevo je asi nejpoužívanějším materiálem a to především díky vcelku nízké pořizovací ceně, vysoké kvalitně a i díky krásnému vzhledu. Velkou výhodou je i přírodní vzhled, které do celé zahrady krásně zapadne. Jednotlivé trámy si pak můžete nechat porůst popínavou rostlinou, nebo nazdobit světýlky. Obě možnosti vypadají opravdu romanticky.

Další možností je nechat si postavit pergolu ze železa. Tato varianta se používá především na bytových terasách, kde není potřeba mít tak vysoký přírodní vzhled pergoly. Nicméně železo je už dražší, takže si za takovou stavbu trochu připlatíte. Výhodou je nicméně to, že železo můžete natřít na jakoukoliv barvu. Altán tak můžete mít v barvě celé fasády. Počítat musíte však z korozí a dalším opotřebením. Je tak potřeba pergolu pravidelně přetírat a udržovat.

velký altán

Poslední možností je nechat si altán postavit z cihel. Zděné altány jsou především v poslední době velmi oblíbené. Vynikají oproti jiným především velmi vysokou kvalitou a bytelností. Pokud jej máte navíc postavený z cihel, bude se vám pod altánem držet chladný vzduch – což během letních dní ocení určitě každý! Výhodou je taktéž to, že barva altánu může být jakákoliv. Různorodé mohou být i tvary a velikosti. Vše záleží jen na vašich představách a finančních možnostech, které jste do stavby ochotní investovat. Zkrátka, můžete mít vše, co budete chtít! Nezní to skvěle?