Aby mohla jakákoliv firma existovat, musí si na sebe dokázat vydělat. A aby se ji i vyplatilo provozovat, musí vynášet dost nejen na to, aby pokryla své provozní náklady, ale i na to, aby z toho mohl spokojeně žít ten, kdo takovou firmu vlastní a provozuje. Zkrátka a dobře jde v podnikání o to, aby si na sebe toto vydělalo.
Jenže ono tomu není vždy tak. Někdy je sice soukromé podnikání výnosnou činností, jenže to se může kdykoliv obrátit k horšímu. A když to vynášet přestane, musí se s tím nezbytně něco udělat. V nejhorším případě si aspoň půjčit na překlenutí těžkých časů.
A pro kterou z půjček se rozhodují ti z podnikatelů, kterým je právě finanční výpomoc zapotřebí? A na jaký typ půjček si dávají pozor, případně se mu rovnou vyhýbají?
Dá se v podstatě říci, že si takoví podnikatelé berou půjčky, které tito mají naději získat, a vyhýbají se těm, u kterých se v jejich situaci zřejmě uspět nedá. Takže se netěší přílišnému zájmu ty z nabídek, u nichž se musí prokazovat vysoké příjmy, skvěle vypadající daňová přiznání, registry dlužníků bez jediného negativního záznamu a další záležitosti, jež nemohou podnikatelé v dobách, kdy jim jejich živnost nevynáší, splnit. A naopak se usiluje o půjčky, kde se toto nepožaduje nebo kde se to aspoň nepovažuje za naprosto nezbytné.
A proto je ideální volbou podnikatele, kterému se dočasně nedaří, hypotéka po insolvenci. U té jde totiž o to, aby mohl dát žadatel za poskytnuté peníze do zástavy nemovitost a aby měl aspoň takové příjmy, jež stačí ke splácení. To ostatní už je tu vedlejší.
A protože se dá právě taková nebankovní hypotéka získat docela snadno, a navíc i za všestranně výhodných podmínek, rozhodují se podnikatelé v tísni často právě pro ni. Je obvykle tím nejlepším, na co mohou mezi nabídkami půjček narazit. A vzhledem k tomu, že si tu lze půjčit třeba i hodně peněz, které se mohou splácet i po tři desetiletí, tato hypotéka často opravdu pomůže.